Альтернативні командні оболонки для Linux

2 хв. читання

Сьогодні ми розглянемо декілька командних оболонок для Linux. Чому? Тому що вони безкоштовні, з відкритими сирцями, й ліцензіями на всі смаки. А саме це ksh, bash, tcsh, fish та zsh.

Bash

Оригінальний шелл в UNIX називався Bourne shell. Він розповсюджувався за ліцензією AT&T, і був одним із перших в проекті GNU, що дозволяло користувачам створювати власні версії. Це й призвело до появи BASH, Bourne-Again Shell, що зараз став де-факто стандартом в світі Linux, і встановлений в більшісті дистрибутивів. Тому, якщо ви хоч раз використовували шелл в лінуксі, це скоріше за все був BASH.

Зазвичай, bash вдовольняє всі ваші потреби, якщо у вас, звісно, немає купи скриптів, що написані для іншого шеллу.

Альтернативні командні оболонки для Linux {full-post-img}

KSH (Korn Shell)

David Korn з Bell Labs створив свою оболонку в далеких вісімдесятих. Вона почалася як закрите ПЗ, але згодом релізи почали випускати під Eclipse Public license.

Деякі користувачі надають перевагу ksh, виділяючи такі його переваги як cleaner exit codes, пайпи входу (from pipes), крутий синтаксис для циклів, простіше повторення команд та робота з асоціативними масивами, можливість емулювати поведінку emacs та vi. В іншому він дуже схожий на bash, хоча і є свої тонкощі роботи.

Альтернативні командні оболонки для Linux {full-post-img}

ZSH

Zsh був написаний в ранніх дев'яностих і був схожий на bash та ksh, але мав такі унікальні функції як перевірка правопису, теми оформлення, синхронізація історії команд між декількома терміналами й інші приємні фічі.

Він розповсюджується за MIT-подібною ліцензією, але деякі частини розповсюджуються під GPL.

Альтернативні командні оболонки для Linux {full-post-img}

TCSH

TCSH був написаний на основі csh, Berkeley Unix C shell. Це один з найстаріших шеллів з цікавою історією, що почалася з перших днів UNIX.

Однією з найцікавіших функцій є мова скриптування, що синтаксисом схожа на С. Також слід зауважити що це не єдина його перевага, там ще є додавання аргументів до аліасів, круте автодоповнення та зручні налаштування з коробки.

Альтернативні командні оболонки для Linux {full-post-img}

Fish

Fish був написаний в 2005 році, і як слід очікувати, він більш оптимізований для сьогодення чим сорокарічні гіганти. Для багатьох користувачів Fish як ковток свіжого повітря.

Він має гарну підтримку, а на офіційному сайті є простий і зрозумілий гайд для початківців. Він має деякі дуже круті фічі, як от автоматичне доповнення, підтримка 256-ти кольорів, доповнення команд на основі сторінок man на вашому комп'ютері і зручну веб-конфігурацію.

Альтернативні командні оболонки для Linux {full-post-img}

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Codeguida 6.8K
Приєднався: 6 місяців тому
Коментарі (0)

    Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація

Читайте також: bash linux, zsh, linux bash