Багатолика Ubuntu в 2020 році

Багатолика Ubuntu в 2020 році
13 хв. читання
08 вересня 2020

Перед вами необ'єктивний, несерйозний і нетехнічний огляд операційної системи Ubuntu Linux 20.04 і п'яти її офіційних різновидів. Якщо вас цікавлять версії ядра, glibc, snapd і наявність експериментального сеансу wayland - вам не сюди. Якщо ви вперше чуєте про Linux і вам цікаво зрозуміти, що про нього думає людина, яка сидить під Ubuntu вже вісім років, то вам сюди. 

Для початку невеликий вступ в тему. Є операційні системи: Windows , MacOS, Linux, FreeBSD та інші. Про Windows чули всі, і напевно всі користувалися. Про MacOS чули майже всі, а користувалося значно менше. Про Linux чули не всі, а користувалися ним лише найсміливіші і найвідважніші.

Операційніх систем на базі ядра Linux багато. Windows - це одна система як і MacOS. Звичайно, у них є версії: 7, 8, 10 або High Sierra, Mojave, Catalina. Але по суті це одна система, яку послідовно робить одна компанія. Дистрибутивів Linux - сотні, і їх роблять різні люди і компанії.

Чому дистрибутивів Linux так багато? Сам Linux - це не операційна система, а ядро, тобто найважливіша частина. Без ядра нічого не працює, але ядро само по собі мало придатне для звичайного користувача. До ядра потрібно додати купу інших компонентів, а щоб все це було з красивими віконцями, значками і картинками на робочому столі - ще й натягнути поверх так звану графічну оболонку. Ядро роблять одні люди, додаткові компоненти - інші люди, графічну оболонку - треті. Компонентів і оболонок багато, і їх можна по-різному змішувати. В результаті з'являються четверті люди, які збирають все разом і готують власне операційну систему в звичному вигляді. Інакше кажучи - дистрибутив Linux. Зробити дистрибутив може одна людина, тому дистрибутивів багато. 

Оскільки дистрибутивів багато, то вибрати складно, і це стає ще одним головним болем для будь-кого, хто вирішив ризикнути і все-таки спробувати піти з Windows (або з MacOS). На додаток, банальніших проблемам виду: «ой, Linux - це складно», «він тільки для програмістів», «у мене нічого не вийде», «я командного рядка боюся». Плюс, як водиться, розробники і користувачі різних дистрибутивів постійно сперечаються, чий же Linux крутіше.

Я вирішив оновити операційну систему на комп'ютері і став вибирати. Колись я вже так розважався - скачував дистрибутиви Linux і тестував їх. Але це було досить давно. З тих пір Linux змінилився, тому не завадить протестувати заново.

З кількох сотень я взяв шість. Всі - різновиди Ubuntu. Ubuntu - це один з найпопулярніших дистрибутивів. На основі Убунту зробили ще купу дистрибутивів (так-так, вони ще й так розмножуються: з одного Лінукса збирається інший, на його базі - третій, потім четвертий). Я користувався одним з таких похідних дистрибутивів, так що і тестувати став Убунту і її офіційні різновиди. Офіційних різновидів сім. З цих семи два можна не дивитися, тому що один з них для китайців , а інший - для тих, хто професійно працює зі звуком і відео. Дивимося решта п'ять плюс оригінал. Звичайно, дуже суб'єктивно і з купою попутних зауважень.

Ubuntu

Ubuntu - це оригінал. На сленгу - «ванільна Ubuntu», від vanilla - стандартний, що не має якихось особливостей. Решта п'ять дистрибутивів засновані на ній і відрізняються тільки графічною оболонкою: робочим столом, віконцями, панелькой і кнопками. Сама Ubuntu скидається на MacOS, тільки що панелька не знизу, а зліва (але можна переставити вниз). Що все по-англійськи - це мені просто лінь перемикати було, насправді там і російська є.

Багатолика Ubuntu в 2020 роціУбунту відразу після завантаження

Котик, що стріляє очима - це насправді фоса. Схожа на котячих, але насправді відноситься до іншого сімейства. Живе на Мадагаскарі. У кожної версії Ubuntu є своя кодова назва: тварина і якийсь прикметник. Версія 20.04 називається Focal Fossa. Focal - фокус в сенсі «центральна точка», а Fossa ще нагадує про FOSS - Free and Open Source Software, вільне програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом. Ось і на зображенні фосса фокусується на чомусь.

На перший погляд враження хороше, але воно псується, коли починаєш працювати. Якщо ви не побачили звичної панельки з відкритими вікнами, як у Windows, то все правильно: немає такої панельки. А є значки запущених застосунків, які підсвічуються, і ще така штука - Activities, яка схожа на список відкритих програм на Андроїд.

Activities в Ubuntu 20.04Вчимося перемикатися між вікнами в Ubuntu: тягнемо мишу в сторону Activities, натискаємо, наводимо на вікно, натискаємо ще раз. Бачите, як все просто?

Виглядає ефектно, особливо з гарними плавними анімаціями, але в плані зручності - не дуже. Гаразд, яби все що я робив це слухав музику  і дивився  фільми, не виходячи з браузера - але мені ж потрібно постійно перемикатися між програмами, і 10 одночасно відкритих вікон - не рідкість. А тепер представляємо: кожен раз потрібно кудись тягти мишу, щось там натискати, знову кудись тягти (причому шукати потрібне вікно не по заголовку, а по маленькій картинці), знову натискати... Загалом, через годину відразу захочеш викинути цю систему і більше до неї не повертатися. Можна, звичайно, Alt+Tab перемикати вікна, але це теж та ще фішка.

На Android, до речі, скидається неспроста. У 2011-му якісь розумні люди, які робили графічну оболонку Ubuntu , побачили iPad і подумали: «Це майбутнє. Давайте зробимо такий інтерфейс, щоб він був як у Apple і щоб його можна було використовувати на планшеті. Тоді на всіх планшетах буде стояти наша графічну оболонка, ми в шоколаді». У підсумку на планшетах Android з IOS, і навіть Microsoft звідти пішла. Windows живе і процвітає, а капець прийшов нормальному інтерфейсу Ubuntu. І, звичайно, Ubuntu на планшетах використовують тільки екстремальні ентузіасти (відразу скажу - я навіть не намагався). Можливо, і треба відкотити все назад, але за десять років стільки зусиль і грошей вкладено в цей інтерфейс, що його продовжують розвивати. Ну, що можу сказати... Як мінімум він все таки гарний. А що до зручності використання - можна поставити якісь доповнення, які повернуть нормальну панель з віконцями. Але мені не дуже хочеться з ними експериментувати.

Плюс ще заліз подивитися витрати ресурсів - Ubuntu їсть гігабайт оперативної пам'яті відразу після завантаження. Це майже як Windows. Ні, дякую. А в іншому наче нормальная система.

Kubuntu

Якщо Ubuntu скидається на MacOS, то Kubuntu - на Windows. Самі подивіться.

робочий стол Kubuntu 20.04
Kubuntu відразу після завантаження. Кодова назва - теж Focal Fossa, але картинка інша

Тут, на щастя, немає спроб зробити систему для планшета, зате є спроба зробити відносно нормальне робоче середовище для настільного комп'ютера. Робоче середовище називається KDE - не питайте, як це розшифровується. Звідси і «К» в назві операційної системи. Вони там взагалі букву «К» люблять: якщо вийде, то додають в початок назви програми, якщо не вийде - не біда, додадуть в кінець назви. На крайняк намалюють на значку.

Багатолика Ubuntu в 2020 роціПравда нагадує Windows?

Колірна схема схожа на Windows 10. Схожість на Windows доходить до того, що можна навіть налаштувати кнопки як в Windows - правда, чомусь як в Windows 95 (подивіться на скріншоті в налаштуваннях зліва знизу). Звичайно, систему можна «переодягнути», тому що все в Лінуксі налаштовується, і тоді вона перестане бути схожою на Windows, але це ще покопатися в налаштуваннях потрібно. Так, про всяк випадок: якщо виберети віконця і кнопки з 95-ї, то жерти ресурси система все одно буде як в 2020-му. Правда, вона в цьому плані досить скромна: якихось 400 Мб пам'яті після завантаження - це майже ні про що. Навіть не очікував. Ходили наполегливі чутки, що KDE повільні і ненажерливі. Але начебто ні. В іншому та ж Ubuntu, тому що технічно це одна і та ж система. Хіба що деякі програми інші, але Firefox і LibreOffice теж на місці.

Ubuntu Mate

Ubuntu Mate - це спроба відтворити Убунту в тому вигляді, в якому вона була до 2011-го. Тобто до того самого, коли в оригіналі вирішили робити систему під планшети і зробили те, що я показував вище. Тоді якісь інші розумні люди, які не захотіли здаватися, взяли код старої графічної оболонки і стали його доопрацьовувати і підтримувати. Добре пам'ятаю, що я тоді дивився на їх роботу як на спроби створити зомбі і думав: «Да ну, проект свідомо нежиттєздатний, пару років покрутиться і закриється». А ось воно як - уже майже десять років живе і процвітає, навіть в число офіційних різновидів Убунту потрапив. Ну буває. Все ж тяга до класики у людей незнищенна.

робочий стіл Ubuntu MATE 20.04 Так-так, тут дві панельки! Якщо що, панелі - це ось ці дві сірі смужки зверху і знизу

MATE це назва ось цієї графічної оболонки. Mate - це мате, така південноамериканська рослина, тому і зелене. А ще mate - приятель, так що на «дружелюбність» натякають. Мате взагалі ні на що не схожа - ні на Windows, ні на MacOS. Схожа вона на саму себе, а точніше, на оригінальну вигадку з Linux 90-х і нульових: зробити не одну панель з віконцями і значками, а дві: одну з віконцями, іншу зі значками. Ну і нічого так, вийшло. До речі, можете ще чотири прямокутники в правому нижньому кутку побачити - це перемикач робочих столів. У Windows така штука недавно з'явилася, в Linux існує з незапам'ятних часів. Типу можна на одному робочому столі відкрити щось у справах, потім переключитися на сусідній робочий стіл і там сидіти в соціальних мережах. Правда, я більше одного робочого столу майже ніколи не використовував.

Ubuntu MATE 20.04Якщо відкрити багато вікон, то виглядати буде ось так

В іншому та ж Ubuntu, і в плані споживання ресурсів і швидкості роботи - як оригінал. Теж спокійно від'їдає гігабайт пам'яті після завантаження. Мені ніби й не шкода, але все одно прикро якось.

Ubuntu Budgie

Ubuntu Budgie зробила неможливе: стала ще більше схожою на MacOS, ніж Ubuntu. Budgie - це назва ще однієї графічної оболонки , якщо що. Хоча ви, напевно, самі здогадалися.

Ubuntu Budgie 20.04Ubuntu Budgie відразу після завантаження

Пояснюю як це чудо з'явилося. Коли в 2011-му якісь розумні люди вирішили робити Убунту під планшет...  Так ось, поки одні незгодні експериментували зі створенням MATE, інші вирішили створити замість MATE графічну оболонку, яка буде в плані зручності роботи приблизно як стара і без заточки під планшети, але зате буде вся така крута, модна, технологічна. Робили-робили і отримали щось схоже на Макось. Одночасно творці оригінальної Ubuntu теж робили-робили і отримали щось схоже на MacOS. Але Budgie, по-моєму, схожа трохи більше: все ж панелька зі значками відразу знизу, а не збоку. Від цього, правда, вона нітрохи не зручніше: точно так же доводиться переключатися між вікнами, я навіть не відразу зрозумів, куди натискати.

Ubuntu Budgie 20.04Бачите під правим значком таку маленьку-маленьку іскорку? Це означає, що програма запущена

В цілому ж по зручності і по витраті ресурсів від оригіналу мало відрізняється - той же гігабайт, як бачите, і ті ж проблеми з «жертвуємо зручністю заради краси». Плюс у цій системи ще одна проблема обов'язково повинна бути: Budgie - це все-таки менш популярна штука, ніж Ubuntu, тому шансів, що її можна так само легко налаштувати під свої смаки і поправити, якщо щось піде не так, істотно менше .

Lubuntu

Lubuntu - це Ubuntu для комп'ютерів з невеликою потужністю. «L» - значить lightweight , тобто легкий. Ну, я 400 Мб оперативної пам'яті після завантаження не назву зовсім вже легковаговою.

Рабочий стол Lubuntu 20.04 сразу после загрузки в live-режимеLubuntu 20.04

Теж схоже на Windows і на KDE відповідно. На KDE, треба сказати, не випадково - там в основі та ж технологія лежить (в подробиці вдаватися не буду, але можете загугли «Qt»). Правда, щоб на тій же технології створити щось трохи швидше і менш ненажерливе (хоча з «менш ненажерливим», судячи за витратами пам'яті, не вийшло), довелося замінити купу програм і компонентів їх аналогами, які ніби як простіше і тому швидше працюють. Вийшло, з одного боку, нормально, але в плані візуального враження - не дуже.

Рабочий стол Lubuntu 20.04 с несколькими открытыми окнамиОлдскульні віконця у вигляді Windows-95. Насправді можна зробити гарніші, але потрібно трохи повозитися

Xubuntu

Xubuntu - це ще один відносно «легкий» різновид Ubuntu, але з ще однією графічною оболонкою. Графічна оболонка називається Xfce. 

 Xubuntu 20.04У лівому верхньому куті можна побачити значок з мордочкою щура - це логотип графічної оболонки. Та й зірочками справа, схоже, теж мордочку намалювали

У плані зовнішнього вигляду - щось середнє між Windows, MacOS і самобутнім варіантом. Взагалі-то панельку можна легко відправити вниз, і тоді буде як Windows. У плані економічності до ресурсів - як Lubuntu. В цілому - непогана система, витримана в класичному стилі - не супер-модна, але цілком підходяща для роботи.

Висновки

Висновків - ніяких. Вибирайте на ваш смак. Плюс ще багато нюансів, які більш технічні і залежать від того, хто які програми буде використовувати і наскільки руки сверблять покопатися під капотом системи, тобто в налаштуваннях.

Hosting Ukraine

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Коментарі (0)

    Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація