Новий запуск SpaceX: що відомо про ПЗ і обладнання на Falcon 9

2 хв. читання

Сьогодні SpaceX успішно вивела на орбіту ще 60 супутників Starlink, загалом їх вже 480. Ракета Falcon 9 повернулась і приземлилась на платформу в Атлантичному океані.

У цій партії є один супутник з накриттям, яке частково захищає поверхню від сонячного світла і не дає відбивати промені. Це важливо, наприклад, для астрономів, які неодноразово скаржились на яскравість супутників Starlink.

Протягом останніх років учасники місії кілька разів розповідали про технології, яким вони послуговуються. Ось, що відомо про програмне забезпечення і обладнання на Falcon 9:

  • На бортових системах використовують урізану Linux і три комп'ютери зі звичайними двоядерними процесорами x86.

  • Невідомо, які саме чипи використовує Falcon 9, та ймовірно, що це не найновіша розробка. Звичайні CPU у цій галузі не рідкість: наприклад, на Міжнародній космічній станції досі є Intel 80386SX 20 MHz 1988 року. Для повсякденних задач тут використовують ноутбуки HP ZBook 15s з Debian Linux, Scientific Linux або Windows 10. Системи Linux працюють як дистанційні термінали для C&C MDM, а Windows потрібна для вебу, електронної пошти та розваг.

  • Саме програмне забезпечення написане на C/C++, воно запускається паралельно і працює окремо на кожному з трьох процесорів. Трьох, тому що SpaceX застосовує систему Actor-Judge, яка порівнює результати на пристроях. Лише якщо вони однакові на всіх трьох комп'ютерах, мікроконтролери PowerPC виконують потрібну команду.

  • Мікроконтролери отримують одночасно три команди з трьох процесорів: якщо вони не ідентичні, виконуватиметься остання правильна інструкція. Якщо щось пішло не так, Falcon 9 ігноруватиме команди такого чипа.

  • Перед запусками команда SpaceX тестує ПЗ і обладнання через симулятор. Вони моделюють різні сценарії, зокрема збої та падіння, за яких ракета не втрачається.

  • У команді Flight Software працює близько 35 людей. Вони підтримують роботу основної платформи, тестують код, від якого залежить політ, створюють ПЗ для симуляцій, комунікацій і аналізу польотів з наземних систем.

До речі, корабель Crew Dragon також працює на Linux і використовує ПЗ, написане мовою C++. Інтерфейс сенсорного екрана на кораблі створений на базі Chromium і JavaScript. Якщо він зламається, астронавти зможуть керувати кораблем за допомогою фізичної панелі з кнопками.

Codeguida 9.8K
Приєднався: 1 місяць тому

Hosting Ukraine

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Коментарі (0)

    Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація