Реліз Firefox 71

Alex Alex 04 грудня 2019
Реліз Firefox 71

Состоялся реліз веб-браузера Firefox 71, а також мобільної версії Firefox 68.3 для платформи Android. Крім того, сформовано оновлення гілки з тривалим терміном підтримки 68.3.0. Найближчим часом на стадію бета-тестування перейде гілка Firefox 72, реліз якої намічений на 7 січня (проект переходить на новий 4-тижневий цикл розробки).

Основні новини:

 • Запропонований новий інтерфейс сторінки "about:config", який являє собою открываемую всередині браузера службову web-сторінку, написану на HTML, CSS і JavaScript. Елементи сторінки можна довільно виділяти мишею (у тому числі відразу кілька рядків) і помістити в буфер обміну без застосування контекстного меню. Верхній рядок пошуку збережена і розширена можливістю додавання нових змінних. Додатково реалізована підтримка пошуку через штатний механізм, який застосовується для пошуку на звичайних сторінках з покроковим перебором варіантів.

  Для кожної настройки додана кнопка, що дозволяє інвертувати змінні з булевими операторами значеннями (true/false) або редагувати текстові і числові змінні. Для змінених користувачем значень додана кнопка для повернення змін до значення за замовчуванням.

  Після відкриття about:config за промовчанням елементи не показуються і видно тільки рядок пошуку, а для перегляду всього списку потрібно натиснути кнопку "Show all". В налаштування додана опція "general.aboutConfig.enable", дозволяє повернути доступ до сторінці about:config, якщо він опціонально був відключений на етапі складання;

 • Задіяний за замовчуванням новий інтерфейс перегляду SSL-сертифікатів, доступний через службову сторінку about:certificate" і меню "Tools > Page Info > Security > View Certificate". Реалізація інтерфейсу перегляду сертифікатів повністю переписана з використанням JavaScript і стандартних web-технологій, а також приведено у відповідність зі стильовим оформленням Firefox Quantum. Якщо раніше для перегляду сертифікатів відкривалося окреме вікно, то тепер інформація відображається у вкладці у формі, що нагадує додаток Certainly Something.
 • Модернізовано оформлення адресного рядка. Найбільш помітною зміною став відхід від відображення списку рекомендацій на всю ширину екрану на користь явно позначеного випадаючого вікна. Запропоновані зміни продовжують розвиток нової реалізації адресного рядка Quantum Bar, що з'явилася в Firefox 68 відрізняється повним переписуванням коду з заміною XUL/XBL на стандартний Web API. На першому етапі оформлення Quantum Bar повністю повторював стару адресний рядок і зміни зводилися лише до внутрішньої переробки. Тепер почалася робота по удосконаленню зовнішнього вигляду. Зміни поки відключені за умовчанням і вимагають активації через налаштування "browser.urlbar.megabar" в about:config.
 • Додана підтримка запуску браузера в режимі інтернет-кіоску, який активується при вказівці в командному рядку опції "--kiosk" і призводить до можливості роботи в повноекранному режимі. Показ керуючих елементів інтерфейсу, спливаючих вікон, контекстних меню та індикаторів стану завантаження сторінки (відображення посилань і поточного URL) блокується. Введення з клавіатури сильно обмежується, наприклад, відключається обробка клавіш Alt і Ctrl, що не дозволяє вийти з браузера, переключитися на інший додаток, або відкрити інший сайт. Режим можна використовувати для організації роботи різних автономних терміналів, рекламних стендів, демонстраційних панелей та інших систем, обмежених роботою з одним сайтом/web-додатком.
 • У вхідному до складу браузера системному додатку Lockwise (раніше доповнення поставлялася як Lockbox), поширює інтерфейс "about:logins" для управління збереженими паролями, з'явилося розпізнавання піддоменів при автозаповнення форм введення пароля. Висновок попереджень Firefox Monitor про компрометацію облікових записів реалізований і для користувачів з екранними рідерами.
 • У збірках для Windows, Linux і macOS задіяний нативний декодувальник MP3.
 • В розширений режим захисту від відстеження переміщень додано виведення повідомлень про блокування коду для майнінг криптовалют. У панелі, показываемой при натисканні на піктограму з зображень щита в адресному рядку, забезпечений показ лічильника заблокованих трекерів.
 • Для користувачів Windows увімкнуто за промовчанням можливість перегляду відео в режимі "картинка в картинці" (Picture-in-Picture), що дозволяє від'єднати відео у формі плаваючого вікна, яке залишається на увазі в процесі навігації в браузері. Для перегляду у цьому режимі необхідно натиснути на екранну підказку або в контекстному меню, яке з'являється при натисканні на відео правою кнопкою миші, вибрати "Picture in picture" (в YouTube, який підставляє свій обробник контекстного меню, слід двічі клікнути правою кнопкою миші або клікнути з натиснутою клавішею Shift). У системах відмінних від Windows підтримка режиму може бути включена в about:config за допомогою опції "media.videocontrols.picture-in-picture.enabled".


 • Реализована підтримка вкладеної багатошарового компонування елементів сторінки (CSS Grid Level 2), яка помітно покращує гнучкість побудови макетів сторінок, вирівняних по сітці, за рахунок надання можливості визначення дочірніх елементів, прив'язаних до батьківських клітинок (розміщення окремого grid всередині комірки). Вкладені сітки визначаються через використання значення "subgrid" властивості "grid-template-columns" і "grid-template-rows". Підтримка вкладених grid також додана в режим інспектування DevTools Grid Inspector.
 • додано властивість CSS column-span, що дозволяє елементу охоплювати всі стовпці.
 • CSS-властивості clip-path додана можливість визначення обмежує видимість області, заданої за допомогою функції path() форматі контуру SVG.
 • Додана можливість урахування коефіцієнта співвідношення сторін, визначеного через властивість aspect-ratio, для HTML-атрибути "height" та "width" в тегу img.
 • JavaScript доданий метод Promise.allSettled(), який повертає тільки вже виконані або відхилені promise, не враховуючи promise, які очікують виконання (дозволяє дочекатися результату виконання до запуску іншого коду).
 • Реалізований клас MathMLElement (раніше надавався тільки клас Element), що визначає елементи в нотації MathML. Також додано відповідне DOM-дерево MathML з яким можна використовувати mathmlEl.style і глобальні обробники подій.
 • DOM додано конструктор StaticRange() для створення об'єкта StaticRange, що представляє частину вмісту DOM.
 • Додано API Media Session, надає засоби для налаштування блоку з інформацією про відтворення мультимедійного контенту в області сповіщень. Через цей API web-додаток може не тільки вивести повідомлення про початок відтворення нової композиції, але і організувати управління з області сповіщень або через інтерфейс зберігача екрана, наприклад, розмістити кнопки призупинення переміщення по потоку або переходу до наступної композиції.
 • API для розробників додатків покращено обробка збоїв при завантаженні даних. У спливаючих вікнах, що відкриваються доповненнями через виклик windows.create, забезпечений показ назви доповнення замість URL доповнення ("moz-extension://").
 • WebGL додана підтримка розширення OVR_multiview2, що дозволяє одним викликом виконувати рендеринг відразу в кілька областей перегляду (наприклад, корисно для стереовывода в WebXR);


 • В інтерфейсі інспектування мережевої активності реалізована можливість аналізу стадій обробки мережевого запиту з роздільним відображенням часу резолвінгу в DNS, встановлення з'єднання, надсилання і отримання відповіді. Інформація надається через нову вкладку Timing в правій бічній панелі.
 • В інтерфейсі відстеження мережевої активності за замовчуванням включен режим інспектування сполук WebSocket з можливістю призупинення активних сполук.
 • Network Monitor додана поддержка полнотекствого пошуку в тілах запитів/відповідей, cookie і заголовках, а також реалізована возможность блокування завантаження певних URL через додавання фільтрів з необхідними масками.
 • У веб-консолі реалізований багаторядковий режим редагування, що дозволяє вводити розбиті на кілька рядків конструкції JavaScript з їх виконанням не при натисненні Enter, а через клік на кнопку Run. Режим оформлений у вигляді бічній панелі, відображаються після натискання на піктограму "split pane" у правій частині поля введення або через клавіатурну комбінацію Ctrl+B.
 • налагоджувач JavaScript забезпечений предпросмотр значень змінних за місцем їх використання в коді, реалізовано ведение лода подій і додана можливість відключення спливаючого блоку з точками останова (devtools.debugger.features.overlay в about:config).
 • Для Android підготовлено коригуючий оновлення Firefox 68.2. Нагадаємо, що формування нових значних релізів Firefox для Android припинено. Для заміни Firefox для Android під кодовою назвою Fenix (поширюється як Firefox Preview розвивається новий браузер для мобільних пристроїв, що використовує движок GeckoView і набір бібліотек Mozilla Android Components.

Крім нововведень і виправлення помилок у Firefox 71 усунуто 26 вразливостей, з яких 17 (зібрані під CVE-2019-17013 і CVE-2019-17012) позначені як потенційно здатні привести до виконання коду зловмисника при відкритті спеціально оформлених сторінок. Примітно, що проблеми з пам'яттю, такі як переповнення буферів і звернення до вже звільненим областях пам'яті, тепер позначені як небезпечні, але не критичні.

Source: www.opennet.ru

Коментарі (0)

  Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.