Випуск дистрибутиву Elementary OS 5.1 "Hera"

Alex Alex 04 грудня 2019
Випуск дистрибутиву Elementary OS 5.1 "Hera"

Представлений випуск дистрибутиву Elementary OS 5.1 "Hera", що позіціонується як швидка, відкрита і шаноблива до конфіденційності альтернативи Windows і macOS. Основна увага в проєкті приділяється якісному дизайну, націленому на створення простої у використанні системи, що споживає мінімальні ресурси та забезпечує високу швидкість роботи. Користувачам пропонується власне оточення робочого столу Pantheon. Для завантаження підготовлені завантажувальні iso-образи (1.47 Гб), доступні для архітектури amd64 (при завантаженні з сайту, для безкоштовного завантаження в поле із сумою пожертви необхідно ввести 0).

При розробці оригінальних компонентів Еlementary OS використовується GTK3, мова Vala і власний фреймворк Granite. В якості основи дистрибутива використовуються напрацювання проєкту Ubuntu. На рівні пакетів та підтримки репозиторіїв Еlementary OS 5.1 сумісний з Ubuntu 18.04. Графічне оточення засноване на власній оболонці Pantheon, яка об'єднує собою такі компоненти, як віконний менеджер Gala (на базі LibMutter), верхню панель WingPanel, ланчер Slingshot, панель управління Switchboard, нижню панель завдань Plank (переписаний на Vala аналог панелі Docky) і менеджер сесій Pantheon Greeter (на основі LightDM).

До складу оточення входить набір тісно інтегрованих в єдине оточення додатків, необхідних для розв'язання задач користувачів. Серед додатків більшу частину складають власні розробки проекту, такі як емулятор терміналу Pantheon Terminal, файловий менеджер Pantheon Files, текстовий редактор Scratch музичний плеєр Music (Noise). Проектом також розвиваються менеджер фотографій Pantheon Photos (відгалуження від Shotwell) і поштовий клієнт Pantheon Mail (відгалуження від Geary).

Ключові нововведення:

 • Запропоновано нове оформлення екрану входу в систему і заставки під час блокування екрану, в яких вирішені проблеми при роботі на екранах з високою щільністю пікселів (HiDPI) і покращена локалізація. Екран входу тепер наочно відображає картки наявних користувачів, на яких для спрощення вибору відразу виводиться ім'я, аватар і обрані користувачем шпалери робочого столу. Для виключення помилок при введенні пароля виводяться індикатори активних клавіш Caps Lock і Num Lock. При включенні у налаштуваннях гостьового входу виводиться відповідна картка для входу без аутентифікації.
 • Доданий новий інтерфейс першого запуску, що дозволяє при першому вході в систему змінити типові налаштування, визначити правила обробки конфіденційних даних і встановити популярні сторонні додатки. Наприклад, користувач може вибрати включати чи ні сервіс позиціонування, нічне підсвічування, автоматичне видалення тимчасових файлів і вмісту корзини.
 • менеджер додатків AppCenter вбудована підтримка універсальних пакетів у форматі Flatpak. Додано інтерфейс Sideload, надає можливості по установці додатків, відсутніх у штатному репозиторії і недоступних AppCenter. Sideload дає можливість завантажити Flatpak з довільного сайту і встановити його без необхідності здійснення маніпуляцій в консолі.
 • AppCenter проведена велика оптимізація продуктивності та забезпечено виконання завдань у паралельному потоці, що дозволило до 10 разів прискорити виконання деяких операцій. Значно прискорені формування рекомендованого списку додатків і завантаження основного екрана. Оновлений список пропонованих для установки сторонніх додатків. Додана можливість підключення сховищ пакунків у форматі Flatpak. На сторінці з інформацією про пакет перероблена система навігації по скріншотам (крім точок запропоновані кнопки вперед і назад) і додана підтримка анімації завантаження скріншотів.

  При перегляді інформації про додатку тепер можна вибирати різні джерела установки, наприклад, можна поставити програму з штатного репозиторію або встановити більш нову версію з Flatpak. У ситуації відсутності підключення до глобальної мережі тепер автоматично активується режим автономного перегляду встановлених додатків, що допускає видалення програм.

  У AppCenter також додані нові категорії програм та вирішені проблеми з підтвердженням email, стилями кнопок і видимістю доступних додатків.

   

 • Покращена реалізація робочого столу. Вікно режиму "картинка у картинці" тепер за замовчуванням відображається в нижньому правому куті екрану. Спрощений інтерфейс створення скріншотів. В контекстне меню додатків додана кнопка для відкриття інформації про програму в менеджері установки додатків. Уніфіковане оформлення індикатора системних повідомлень. В індикатор управління звуком додана підтримка прокрутки для зміни рівня гучності і чутливості мікрофона. Змінено оформлення індикатора з датою і часом, на випадаючому календарі забезпечений показ запланованих подій (відзначені крапками). В індикатор управління сеансом додано підказки про доступних клавіатурних комбінацій.
 • В темному стилі оформлення замість холодного відтінку сірого кольору задіяний нейтральний сірий колір. Підвищена контрастність елементів в темному стилі. Більш тонкими стали деякі перемикачі та індикатори прогресу виконання операції. Оновлено системні піктограми.
 • При прокрутці реалізований ефект розмиття верхньої і нижньої меж в випадаючих списків діалогах.
 • Значно розширений інтерфейс налаштування параметрів системи. Представлений новий інтерфейс для управління зовнішніми звуковими пристроями, що дозволяє швидко вибрати потрібний пристрій для виводу звуку із запропонованого списку. Також поліпшений інтерфейс для налаштування звукового супроводу до різних попереджень.
 • Поліпшені конфігуратори миші і тачпада, налаштування для яких тепер згруповані у розділи, в залежності від поведінки (кліки і позиционировние) і специфіки обладнання (миша і тачпад). Додана опція для ігнорування тачпада у разі підключення миші і вирішені проблеми налаштуванням параметрів клацання середньою кнопкою миші.

  В налаштування робочого столу додана нова вкладка "Appearance", в якій об'єднані налаштування розміру шрифту, прозорості панелі і анімації відкриття вікон.

  Змінено оформлення інтерфейсу для зміни параметрів екрану. Запропоновано нові опції для завдання частоти оновлення екрану і більш коректні коефіцієнти масштабування. Перероблений процес переміщення, прив'язки і вирівнювання видимих областей для різних екранів.

   

 • Поліпшений інтерфейс установки Bluetooth. Підвищена надійність роботи агента для сполучення з Bluetooth-пристроями і встановлення рівня довіри в ситуації коли пристрій вимагає ввести PIN-код або пароль.

  Оновлено оформлення налаштування дати і часу. Додана функція автоматичного вибору часового поясу. Перероблений інтерфейс для вибору мовних пакетів і налаштування локалі. Установка нової мови перенесена в окремий діалог.

  Перероблені конфігуратори VPN і режиму точки безпроводового доступу, які тепер реалізовані у формі вкладок, а не окремих діалогів.

  Змінено оформлення конфігуратора, в якому зібрані налаштування, пов'язані з конфіденційністю і безпекою. Секція з налаштуваннями автоматичного чищення тимчасових файлів і кошика уніфікована з відповідним розділом інтерфейсу першого запуску. У секцію управління живленням додана опція для виводу діалогу з підтвердженням при натисканні на кнопку вимикання живлення.

   

 • В меню додатків розширені можливості системи пошуку, яка дозволяє шукати і типові налаштування.
 • Оновлено оформлення календаря-планувальника, в якому покращено діалог управління подіями, розширено використання колірної палітри і додана підтримка навігації за допомогою клавіатури.
 • В менеджері фотографій модернизирвоаны діалогові вікна і реалізований показ "шахового" фону для виділення напівпрозорих областей зображень. У програмі для роботи з камерою розширена підтримка обладнання, підвищена продуктивність і покращена сумісність з деякими популярними ноутбуками.
 • У музичному програвачі розширені можливості сортування вмісту в різних режимах перегляду (альбом, список, колонки). Спрощене управління з клавіатури. Покращена робота зі списками і чергами відтворення. Додана підтримка файлів у форматі s3m. Підвищено якість роботи інтерфейсу на екранах HiDPI.
 • відеопрогравачі, з'явилася функція автоматичного створення черг відтворення епізодів при перегляді телешоу. Покращено керування з клавіатури. Додана окрема кнопка для очищення черги відтворення.
 • файловий менеджер додана підтримка звернення до хмарних сховищ і сервісів для синхронізації файлів. Взаємодія з зовнішніми сховищ здійснюється за допомогою плагінів на базі API, який також планується додати в штатний файловий менеджер GNOME. Для спрощення доступу до пошуку додана окрема піктограма та можливість відправлення пошукової фрази через поле вводу файлового шляху при знаходженні в домашньому каталозі, за аналогією з пошуком через адресний рядок в браузерах. Результати пошуку виводяться у більш компактній формі і можуть відображатись без картинок-мініатюр. Значно покращена система угруповання файлів з використанням колірних міток.
 • У редакторі коду забезпечений показ гарячих клавіш у підказках. Додана функція зміни гілок у Git. В лівій панелі забезпечений показ прихованих і нетекстових файлів, присутніх в Git-репозиторії. Поліпшені операції автозбереження і відновлення файлів.
 • Пакетна база синхронізована з Ubuntu 18.04.3. Оновлений графічний стек (Mesa 18.2.8) і відеодрайвери для чіпів Intel, AMD і NVIDIA. Завдяки переходу на ядро Linux 5.0 розширена підтримка обладнання (у минулому випуску поставлялося ядро 4.15).
 •  

 •  

 •  Source: www.opennet.ru

Коментарі (0)

  Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.