10 цікавих логічних завдань для співбесід, які стимулюють мислення

10 цікавих логічних завдань для співбесід, які стимулюють мислення
10 хв. читання

Ми зібрали для вас 10 логічних задач, які можуть трапитися на співбесіді. Якщо ви правильно на них відповісте, то ви точно справите враження.

Деякі логічні задачі зі співбесід змушують здивуватися: навіщо таке питати? Щоб створити складну ситуацію і подивитися, як швидко ви приймете рішення. Питання на логіку при цьому вирізняються особливою хитромудрістю, тож відразу зорієнтуватися буває складно.

Розібратися допоможуть наші завдання на логіку.

Автомат із напоями

Почнемо з простої логічної задачі.

На склад привезли три машини для напоїв. Одна з них видає чай, друга видає каву, а третя - чай або каву (визначається випадково). Будь-який автомат продасть склянку напою за одну монету. На кожному автоматі приклеєна етикетка з напоєм, що видається. Але на заводі сталася помилка, через що на всіх автоматах наклеєні не ті етикетки, які мають бути.

Питання: скільки знадобиться грошей, щоб визначити, де які автомати?

Відповідь Необхідна лише одна монета, яку потрібно кинути в автомат із наклейкою "випадковий". Ми знаємо, що це неправильна наклейка, тому це автомат із чаєм або кавою. Після цього визначаються інші два автомати методом виключення. Наприклад, якщо автомат видав чай, то автомат із наклейкою "чай" насправді видає каву, а автомат із наклейкою "кава" видає випадковий напій.

Інопланетяни та десяток сміливців

Такі логічні запитання найчастіше ставлять на позиції Junior-фахівців.

На нашу планету вдерлася інопланетна раса, щоб знищити все людство. Але перед цим вони вирішили дати нам можливість проявити свої інтелектуальні здібності. Вони відібрали десять найрозумніших людей планети та вишикувавши їх у ряд у цілковито темній кімнаті. Кожному вони одягли чорний або білий капелюх. Після цього світло увімкнулося.

Інопланетянин просить людину, що стоїть у кінці ряду, назвати колір свого капелюха. Якщо відповідь правильна - ця людина залишається жити, якщо ні - гине. Підглянути колір свого капелюха не можна, проте можна обговорити з іншими певний принцип відповіді, якого дотримуватимуться всі. Розподіл кольорів капелюхів випадковий, але вам видно колір капелюхів усіх інших людей.

Запитання: якою має бути відповідь, щоб у живих залишилося якомога більше людей?

Відповідь Люди повинні домовитися про такий принцип відповідей: той, хто відповідає, рахує кількість чорних капелюхів у решти людей. Якщо капелюхів непарна кількість, він називає "чорний", якщо парна - "білий". Наступна людина в ряду, бачачи капелюхи інших і знаючи парність чорних, може обчислити колір свого капелюха. Наприклад, якщо чорних усе ще непарна кількість, то на ньому білий капелюх. З такою тактикою виживуть 9 із 10 осіб. Один же з них героїчно загине, рятуючи інших.

Поїздки на мотоциклах

У вас є 50 мотоциклів із повним баком, якого вистачає на 100 км їзди.

Запитання: використовуючи всі мотоцикли, яку максимальну відстань ви зможете проїхати? Усі мотоцикли на початку шляху знаходяться умовно в одній точці.

Відповідь Найпростіше рішення, яке може спасти на думку - просто завести всі мотоцикли й одночасно проїхати на них 100 км. Але можна проїхати й більше. Для цього спочатку проїдьте 50 км. Усі мотоцикли будуть із наполовину заповненими баками. Перелийте паливо з однієї половини мотоциклів в іншу половину. Тепер у вас 25 мотоциклів із повним баком. Проїдьте ще 50 км і повторіть операцію. Таким чином можна проїхати 350 км

3 лампи та 3 вимикачі

Це логічне завдання особливо вподобали на співбесідах. Є 2 кімнати. Перша кімната закрита дверима, у ній низькі стелі та висять 3 лампи розжарювання. У другій кімнаті є 3 вимикачі, приєднані до кожної з ламп. Можна як завгодно перемикати вимикачі, але перейти з другої кімнати в першу можна лише один раз.

Запитання: як дізнатися, за яку лампу відповідає кожен із вимикачів?

Відповідь Ситуацію врятують низькі стелі, які дозволять доторкнутися до лампи. Ще дуже важлива деталь - лампи розжарювання, які дуже сильно нагріваються. Вам потрібно, перебуваючи в другій кімнаті, увімкнути будь-яку лампу на кілька хвилин, потім вимкнути її та ввімкнути будь-яку з двох інших. Після цього переходьте в кімнату з лампами. Перший вимикач, якого ви торкалися, буде приєднаний до лампи, яка ще тепла. Другий вимикач - до лампи, що світиться. А вимикач, якого ви не торкалися, буде приєднаний до вимкненої холодної лампи.

Два вартових

А таке логічне завдання часто зустрічається на інтерв'ю від Apple. Гравець дійшов до фінального завдання у квесті. Перед ним опинилися двоє дверей. Перші приведуть до багатства і перемоги, інші - до поразки. Під дверима стоїть по одному вартовому.

Вони знають, куди ведуть їхні двері. Але один із них скаже неправду. Не відомо, хто саме збреше. Гравець може запитати одного стражника лише один раз.

Запитання: що потрібно запитати у стража, щоб вийти до багатства і виграти квест?

Відповідь У будь-якого вартового потрібно запитати: "які двері, на думку іншого вартового, ведуть до перемоги?". Якщо гравець запитує у правдивого стражника, то той вкаже на двері з поразкою, адже другий стражник завжди бреше. Якщо ж запитати у другого стражника, то він збреше про думку правдивого стражника і теж вкаже на двері з поразкою. Знаючи неправильні двері, вам просто потрібно вибрати інші.

П'яні кролики

Одного разу один спадкоємець захотів вбити свого короля, щоб влада якнайшвидше перейшла в його руки. У короля була 1000 пляшок вина його улюбленого сорту. Спадкоємець послав убивцю, щоб той отруїв улюблене вино короля. Але вбивцю спіймали після того, як він встиг отруїти лише одну пляшку. Правитель був розумним, тому вирішив використати десяток кроликів, щоб визначити, куди саме було підсипано отруту. Від отрути гинули через 1 день.

Питання: скільки мінімум знадобиться часу, щоб знайти отруєну пляшку? Як саме це зробити?

Відповідь Кролика можна уявити в бінарному стані: він або живий, або мертвий (1 або 0). У нас 10 кроликів, отже, у двійковій системі можна отримати 1024 (2^10) унікальних комбінацій станів кроликів. Пронумеруємо всі пляшки у двійковій системі, для цього вистачить 10 розрядів (у задачі нумерація регістрів починається з 1):
1-ша пляшка = 0000000001
2-а пляшка = 0000000010
3-тя пляшка = 0000000011
...
999-а пляшка = 1111100111
1000-та пляшка = 1111101000
Кроликів потрібно пронумерувати від 1 до 10. Кожен із них відповідатиме одному з 10 розрядів числа. Кроликів потрібно поїти з тих пляшок, де у відповідному кролику розряді є одиниця. Наприклад, із першої пляшки п'є тільки перший кролик; із третьої - перший і другий. Напоївши кроликів з усіх пляшок, потрібно почекати один день. Номери кроликів, які загинули, підкажуть розряди числа, у яких мають бути одиниці. Таким чином, якщо загинули тільки 3-й і 1-й кролики, то отруєна 5-та пляшка (0000000101 = 5).

Голодні білки

Цю логічну загадку нерідко ставлять на співбесідах і вона вирізняється з-поміж інших своєю неординарністю. У її вирішенні важливі не особливі математичні здібності, а вміння абстрагуватися від дивної умови. Завдання, що полюбилося інтерв'юерам, звучить так: 1,5 білки за 1,5 хвилини поїдають 1,5 жолудя.

Запитання: скільки жолудів за 9 хвилин з'їдять 9 білок?

Відповідь Якщо ви не зависли на моменті "1.5 білки", то у вас є всі шанси подужати цю логічну головоломку. Потрібно лише інакше уявити задані умови. Якщо 1,5 білки з'їдають 1,5 жолудя за 1,5 хвилини, то 1 білка за 1,5 хвилини з'їдає 1 жолудь. Тоді 9 білок за 1,5 хвилини з'їдають 9 жолудів. Але за умовою потрібно дізнатися кількість жолудів, що з'їдаються за 9 хвилин:
  1. 9 / 1,5 = 6 - у стільки більше разів нам дається часу;
  2. 9 * 6 = 54 - стільки жолудів з'їдять 9 білок за 9 хвилин.

Мурашиний трикутник

Є трикутник із рівними кутами. На його кутах стоять по одній мурашці. У якийсь момент мурахи починають іти в інший кут уздовж сторони трикутника. У який саме - визначається випадково.

Питання: який шанс того, що жодна мураха не зіткнеться з іншою мурахою?

Відповідь Може здатись, що ймовірність 33%, але це не так. Є два варіанти необхідного руху мурах: за годинниковою стрілкою і проти. Сконцентруймось на одній мурашці. Після того, як вона випадковим чином вибрала напрямок, їй потрібно, щоб і решта мурашок рухалися в цей самий бік. Шанс того, що друга мураха піде в його напрямку - 50%. Аналогічна ймовірність і в третьої мурахи. Це означає, що загальна ймовірність того, що мурахи не зіткнуться - 25%.

Котлета, котлета і ще одна котлета

Логічні загадки можуть бути дуже підступними. Як, наприклад, ця.

У вас є 2 сковорідки та 3 котлети. На приготування 1 котлети з одного боку йде 1 хвилина. На одній сковорідці вміщається лише 1 котлета.

Запитання: за який мінімальний час ви зможете повністю обсмажити всі 3 котлети?

Відповідь Першою на думку спадає відповідь - 4 хвилини. Але можна вкластися і в 3 хвилини. Для цього дотримуйтеся такої послідовності: * покладіть смажитися по 1 котлеті на дві сковороди; * через хвилину переверніть першу котлету, а другу приберіть. На місце другої котлети покладіть третю; * ще через хвилину перша котлета буде повністю готова. На її місце покладіть досмажуватися другу котлету, яку ви прибрали, а третю котлету переверніть; * через хвилину всі 3 котлети будуть повністю обсмажені.

Незвичайна оплата

У маєток прийшов подорожній. У кишені - ні копійки, лише один золотий ланцюг із 6 ланок. Господар маєтку запропонував брати плату у вигляді однієї ланки з ланцюжка за один день проживання, за умови, що буде розпиляно тільки одну ланку. Господар має отримувати плату щодня. Він не хоче приймати передоплату або давати в борг.

Запитання: як мандрівник має розпиляти ланцюжок, щоб вносити оплату за житло щодня протягом 5 днів?

Відповідь В умовах завдання не заборонявся обмін ланками ланцюга. Була лише вимога, щоб із кожним днем у господаря житла додавалася одна ланка. Потрібно розпиляти третю ланку ланцюга, щоб отримати 3 частини по 1, 2 і 3 ланки. За 1-шу добу мандрівник платить однією ланкою. На 2-гу добу він платить шматком із 2 ланок і отримує здачу - одну ланку (якою він розплатився за 1-шу добу). На 3-тю добу платить шматком із 3 ланок і забирає шматок із 2 ланок. За таким принципом мандрівник і повинен оплатити всі дні, що залишилися.

Висновок

Можливо, вам уже траплялися подібні завдання на логіку на співбесідах. Якщо так, поділіться своїм досвідом: що це були за завдання і чи вдалося їх розв'язати?

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Коментарі (1)
Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація