Як почати користуватись Vim

6 хв. читання

Вже пройшло майже 30 років після появи першої версії Vim, а він досі активно розвивається і його ком'юніті далі зростає. Створюються нові відгалуження (як от Neovim), його можна інтегрувати в IDE або редактори й навіть використовувати в браузері за допомогою розширень.

Я не порівнюватиму Vim з іншими редакторами коду або IDE, оскільки вважаю, що кожен обирає зручні для себе інструменти. Натомість ми трохи ознайомимось з екосистемою Vim, подивимось на способи його використання й оглянемо, з чого почати вивчення редактора.

Ця стаття для тих, хто тільки почав знайомитись з Vim або просто планує спробувати новий редактор коду. Матеріал буде корисним і для розробників, які вже працювали з Vim, але зіштовхнулись з купою проблем і не знають, куди рухатись далі.

Vim і Neovim

Сьогодні існує два головних різновиди цього редактора: класичний Vim і його форк — Neovim. Більшість плагінів можна використовувати в обох редакторах і файл конфігурацій не буде відрізнятись, тому ви можете обрати будь-який на свій смак.

Раніше очевидним плюсом Neovim була асинхронність. Але сучасний Vim, починаючи з версії 8, теж має асинхронний I/O, тому зараз це не є якоюсь перевагою. Особисто я обрав Neovim — через сучасніший дизайн та можливість писати свої плагіни популярними мовами програмування. Також на той момент ще не було стабільної асинхронної версії Vim.

Способи використання

Для початку оглянемо декілька способів використання Vim, я буду зупинятись лише на тих, які спробував сам. В коментарях ви можете доповнити список своїми варіантами.

Найперший шлях — просто встановити редактор, відкрити термінал, запустити команду vim або nvim і сконфігурувати його під себе. Як на мене, це спричинить дуже багато дискомфорту або взагалі відторгнення від редактора. Тому, якщо ви раніше не користувалися Vim, ліпше поки утриматись від використання редактора в терміналі.

Наступний метод — це застосування Vim разом з VsCode, зараз це один з найбільш популярних редакторів коду. Якщо ви користуєтесь ним, просто встановіть плагін. Разом з Vim ви отримаєте Easymotion, особисто для мене це один з найнеобхідніших плагінів.

Інтеграція з JetBrains IDEs — напевно, мій найулюбленіший варіант. Я використовую два плагіна для роботи з Vim у цій IDE:

SpaceVim — готова конфігурація, яка також надає єдиний інтерфейс налаштування та встановлення плагінів. У мережі є подібний проєкт, яким і надихалась команда SpaceVim, це spacemacs. Думаю, що він сподобається тим, хто не любить бавитись з конфігураціями й шукати потрібні плагіни в інтернеті, але планує використовувати редактор безпосередньо в терміналі. Навіть якщо ви використовуєте звичайний Vim, все одно варто переглянути плагіни SpaceVim і взяти їх на озброєння; деякі з них є тут.

Якщо ви хочете повністю оточити себе Vim, можете спробувати розширення vimium. З його допомогою ви зможете користуватись браузером через Vim. Я брав тільки розширення для Chrome, але існує vimium і для інших браузерів. На мій погляд, це не найбільш корисна річ, однак варта уваги й, можливо, вам сподобається.

Я думаю, що найбільш зручний варіант для початківця — інтегрувати Vim й easymotion у свій поточний редактор або IDE, так буде набагато зручніше. Але відразу застосувати Vim у роботі навряд вийде, тому краще вмикати плагіни, тільки коли ви хочете повчитись конкретно його використанню.

Початок роботи

Щоб почати працювати з редактором, спершу варто навчитись переміщатись і вивчити режими Vim, тут складнощів не має виникнути. Після цього можна спробувати щось робити: писати прості функції та вирази улюбленою мовою програмування, просто щоб звикнути.

Далі можна переходити до опанування комбінацій і команд. Найбільш ефективний спосіб — це вчити по декілька кожного дня, я маю на увазі пропускати комбінації через руки й намагатись використовувати їх надалі. Про це є дуже багато інформації, тому не бачу сенсу тут зупинятись.

Окремо наголошу на важливості сліпого друку. На мою думку, без цього неможливо повноцінно і комфортно працювати з Vim. Погодьтесь, що незручно кожного разу дивитись на клавіатуру, та й робота тоді сповільнюється.

Навчання сліпому методу — не надто приємне заняття і потребує досить багато часу. Та можна приділяти йому 20–30 хвилин на день, тоді за місяць ви вже зможете друкувати наосліп, хоч і повільно та з помилками. Спочатку запам'ятайте розташування всіх клавіш і повчіться натискати на них, не дивлячись на клавіатуру. Далі друкуйте нескладні тексти. Для новачків головне — не швидкість, а якість, тому поки не звертайте увагу на кількість знаків за хвилину.

Коли будете комфортно себе почувати, можете потренувати швидкість. На мою думку, оптимально досягнути 100–120 знаків за хвилину. Далі вже прокидається азарт і хочеться дедалі більше прискоритись. Для тих, хто тільки починає вчитись друкуванню наосліп, в інтернеті є купа інформації щодо правильного розташування пальців тощо. Я ж зупинюсь на ресурсах, де можна удосконалити свої навички:

Це дуже корисні сайти, тут ви зможете збільшити свою швидкість і зменшити кількість помилок. В принципі, вчитись друкувати наосліп можна під час знайомства з комбінаціями у Vim, але так буде складніше. Зрештою, клавіатура — ваш робочий інструмент, тож метод сліпого друку все одно варто опанувати.

Ресурси

Ресурсів з інформацією про Vim в інтернеті дуже багато, особливо для початківців. Як на мене, один з найкращих — це vim.fandom.com/wiki/Vim_Tips_Wiki. Він підійде для тих, хто вже познайомився з екосистемою і може як мінімум переміщатись в редакторі та користуватись його режимами. На цьому сайті є безліч матеріалів про різні комбінації, команди й налаштування редактора. Також є туторіали, присвячені окремим аспектам Vim.

Ще один непоганий сайт про редактор — wikibooks.org/wiki/Vim. Я не часто ним користувався, але на самому початку він також дуже корисний.

Також ловіть декілька цікавих каналів у твіттері, які я читаю:

Думаю, цієї інформації буде достатньо, аби зрозуміти переваги редактора: як окремо в терміналі, так і у зв'язці з популярними редакторами коду й IDE. Хотілося б наголосити, що головне під час знайомства з Vim (як і у вивченні всього нового) — це терпіння і наполегливість.

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Codeguida 5.8K
Приєднався: 8 місяців тому
Коментарі (2)
  1. Alex

   Домен codeguida.com зараз у мене. Я відновив статті які там були з archive.org, вони зараз також доступні по старим адресам. Якщо там були ваші статті я можу їх перенести на ваш акаунт.

   2 тижні тому ·
   0
   Oleksandr
Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація