Порівняння Linux та BSD

6 хв. читання

Коли ви починаєте покидати екосистему Windows, першим що попаде вам на очі, скоріше за все, буде MacOS. Але ви навряд чи ви захочете зупинитися на цьому, в основному через цінник. Ну, є, звісно, хакінтош — MacOS для non apple-комп'ютерів, але початковому користувачу встановити її досить важко — прим. перекладача. Потім ви зіткнетесь з Linux, який хизується своїм відкритим кодом. Багато людей плутають Linux з ОС, що породжує багато суперечок. Насправді це лише ядро для ОС.

Коли ви осягнете купу дистрибутивів Linux, ви можете подумати, що він є лицем open source-спільноти. Але це не так, є ще одне сімейство ОС — BSD (Berkeley Software Distribution), не останнє ім'я в open source-спільноті.

Різниця між Linux та BSD

Найбільшою різницею між Linux та BSD є ядро. В той час коли Linux це лише ядро для операційної системи, BSD це повноцінна ОС, що є нащадком UNIX. Ядро Linux використовують для створення linux-дистрибутивів, додаючи до ядра необхідні компоненти. Комбінуючи Linux-ядро, програмне забезпечення GNU та інші компоненти й отримують "операційну систему" Linux. Творці BSD ж створюють повноцінну ОС.

Кожен проект має свого маскота. В Linux це пінгвін Tux, ось тут ви можете прочитати як він ним став.

Порівняння Linux та BSD

Символом BSD є демон Beastie.

Порівняння Linux та BSD

Можливість вибору

Для користувачів Linux доступна купа дистрибутивів. Більшість з них побудовані на основі більш відомих, як от Debian, Gentoo, Red Hat, Slackware. Але є й самостійні дистрибутиви, наприклад, Souls, Puppy Linux та інші.

Зараз BSD як операційної системи не існує, але цю назву вживають щоб описати сімейство ОС на її основі. Основними дистрибутивами сімейства BSD є FreeBSD, OpenBSD, NetBSD. Також існують інші дистрибутиви, наприклад, DragonFly BSD та інші. Але FreeBSD є найпопулярнішим (80% встановлень) і націлений на звичайних користувачів.

Якщо ви думаєте, що BSD це непопулярний різновид систем, то це не так. macOS — це теж BSD, а точніше його нащадок з закритим вихідним кодом.

На основі FreeBSD, NetBSD та OpenBSD, звісно, теж будують свої дистрибутиви, але кількість їх навіть не порівняти з кількістю Linux дистрибутивів.

Додатки для Linux та BSD

Додатки для Linux розповсюджуються в формі скомпільованих бінарних пакетів. Зазвичай вони формату deb чи RPM і встановлюються за допомогою таких пакетних менеджерів як APT, yum чи pacman.

В випадку FreeBSD історія інша. Тут програми розповсюджуються в вигляді портів. Зараз доступно більше 25 000 портів.

На відміну від пакетів в Linux, в портах зберігається сирцевий код, який потрібно скомпілювати. Для звичайних користувачів це не зручно. Але й тут останнім часом все більше популярності набирають скомпільовані пакети.

У BSD дефіцит пакетів. Розробники намагалися урегулювати це за допомогою програм, що дозволяли запускати Linux-додатки.

Вам може здатися, що BSD це зовсім інший світ, але це не так, для BSD доступні всі популярні оточення робочого столу та ще багато Linux-додатків. Частково це можна пояснити тим, що обидві системи POSIX-сумісні, що полегшує портування додатків з одної на іншу — прим. перекладача.

Зв'язки з UNIX

Велика частина сучасних операційних систем якось пов'язані з UNIX. Unix була ОС з закритим кодом, що написана в Bell Labs на асемблері. Потім головні частини переписали на С.

BSD (ОС з закритим кодом) це прямий нащадок Unix. На відміну від своїх батьків, сучасні BSD (FreeBSD, NetBSD та інші) є open source.

Linux це ядро, написане з нуля. Linux-дистрибутиви мають власну ієрархію. Linux схожий на Unix, тому його називають Unix-подібним, але ніяких прямих зв'язків вони не мають.

Ядро Linux було розроблено Лінусом Торвальдсом, який до сьогодні лишається головним розробником.

Підтримка апаратного забезпечення

ОС з відкритим кодом гірше підтримують апаратні засоби, це правда. В цій гонці їх випереджають Windows та macOS. При виході нового процесора чи відеокарти саме користувачі Windows та macOS першими можуть оцінити їх роботу.

Але якщо говорити про якісь специфічні апаратні фічі — то тут Linux буде попереду, деякі виробники все ж не забувають про нього. Також слід відзначити, що великий внесок робить і сама спільнота написанням драйверів до багатьох пристроїв, і велика їх кількість включена в саме ядро або йде разом з дистрибутивами, тому шанс що в вас із коробки запрацює WiFi, якийсь специфічний тачпад/клавіатура чи нормально буде працювати відеокарта на Linux більше, чим на Windows.

BSD ж в цій гонці пасе задніх, маючи досить погану підтримку апаратних засобів.

Ліцензії GPL та BSD

Ще однією відмінністю між цими ОС є ліцензія, за якою вони розповсюджуються. Linux використовує Free Software Foundation's GPL (GNU General Public License). Операційні системи на основі BSD використовують ліцензію BSD, яку ще називають ліцензією FreeBSD.

GPL відображає підхід Річарда Столмана, який вважає що програмне забезпечення повинне бути вільним і повинно бути доступне кожному. Тому GPL зобов'язує людей, які її використовують розповсюджувати код ПЗ.

BSD в свою чергу дає власнику вибір відкривати код чи ні.

Працює — не чіпай

Саме такої філософії притримується BSD. Шанс, що в BSD з'явиться якась ультра-нова фіча, поки вона не буде дійсно потрібною, дуже малий. Linux (але не всі дистрибутиви) на відміну намагається підтримувати нові й експерементальні функції. Саме тому BSD вважається більш надійною та стабільною.

Підводячи підсумки

Якщо порівнювати ці системи для більш загального користувача, то Linux буде кращим вибором — він відоміший, має більшу спільноту і кращу підтримку апаратних засобів. А BSD потребує більших знань.

BSD відомі свою стабільністю і знайшли своє місце на серверах та вбудованих системах, для яких важлива надійність. Також вони можуть запускати програми, скомпільовані для Linux, але в зворотню сторону це не працює.

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Codeguida 6.8K
Приєднався: 6 місяців тому
Коментарі (0)

    Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація

Читайте також: основа linux, linux це, linux linux