Розпочнімо з Rails 1: Поради щодо вибору середовища для розробки під Ruby/RoR

11 хв. читання

Вітаю, дорогий читач. Раніше я у вк-спільноті Codeguida анонсував серію статей про Ruby/Ruby on Rails. До цього я практично не мав досвіду написання подібних статей, тому буду дуже вдячний за зворотній зв'язок від вас щодо будь-яких неточностей, помилок і т.п.

Замість вступу

Правильні вибір і організація середовища для розробки є важливою складовою продуктивного навчання або/та взагалі розробки, використовуючи будь-яку мову та фреймворк.

Сьогодні я б хотів поділитись своїми думками про те, як правильно підібрати комбінацію із:

  • операційної системи;
  • емулятора терміналу;
  • командні оболонки;
  • IDE/текстового редактора;
  • інших не менш важливих речей.

Ці поради не є аксіомою, а лише суб'єктивними думками. Кожен в праві обирати те, що йому більше подобається і підходить. Проте, на мою думку, якщо ви початківець, то раджу розпочати саме із певної комбінації, яка наведена нижче. Отже, розпочнімо.

Якщо ваша операційна система Mac OS X

Чому я розпочав із OS X? Зараз мене заклюють прихильники Linux/Windows, та й можливо я не правий, але це, ІМХО, найзручніша операційна система для веб-розробки.

Mac OS X 10.10 Yosemite

Якщо ви щасливий власник продукції Apple із установленою OS X (так-так, є мазохісти, які встановлюють туди вінду чи лінуху), то я вас вітаю. Особисто я дуже полюбляю цю ОС. Використовуючи її, кодити було найзручніше. Чому? Зручність, хороший інтерфейс, багато робочих столів, швидкість роботи, *nix-термінал, є багато цікавих програм-ексклюзивів, нативні програми від Adobe (не хочу зараз розпочинати холівар на тему "Gimp vs. Photoshop", тут діло звички). Хтось може сказати, що це все є і в інших операційних системах, але після хоча б невеликого досвіду використання макінтошу вони вже не захочуть повертатись назад. Та і, мабуть, не даремно у більшості всяких відеоуроків, конференцій, та й взагалі такого всякого, що можна знайти на YouTube операційною системою є творіння Apple. Проте якщо ви "не мажор", "не в секті" ( :D ), або не маєте заповітного комп'ютера від Apple, але дуже хочеться відчути насолоду від використання OX S, а також ви є мазохістом... тьху-ти, ентузіастом, можете собі встановити Хакінтош. Як це зробити і що для цього потрібно можете прочитати на просторах інтернету (власне я довший час працював під хаком). І так, перейдемо нарешті до діла. Операційна система у нас уже є. Що потрібно ще?

Емулятор терміналу

Для кожної *nix системи є їх безліч. В принципі, стандартний термінал теж не є поганим, але саме для OS X, якщо не усі, то більшість, рекомендують використовувати iTerm2. Він має широкий спектр налаштувань, і взагалі дуже зручний.

Приклад вигляду iTerm2

Із переваг можна виділити:

  • сплітскрін-режим;
  • таби;
  • quake-режим (пам'ятаєте, як колись у кваці консоль згори виїжджала?);
  • пошук та багато чого іншого (почитати можна на офф. сайті).

Особисто я користувався також іншими, але цей дійсно є найзручнішим, тому на нього і перейшов. Бажання використовувати щось інше не виникало.

Командна оболонка (shell)

Весь потенціал iTermy2 можна розкрити у поєднанні із ZSH.

ZSH

ZSH - командна оболонка під Unix, яка замінює стандартну так звану консоль і надає ще багато хороших плюшок, наприклад:

  • автодоповнення для команд, ключів команд;
  • розгортання шляху до каталогу по перших буквах;
  • автовиправлення помилок у командах.

Але це ще не все. ZSH дуже легко піддається кастоматизації. А також існує тьма різних плагінів до нього. Про це все можна дізнатись на сайті проекту Oh My ZSH, або на сторінці репозиторію на GitHub. Також, можливо, вам доведеться ознайомитись із таким поняттям як дотфайли (Dotfiles). З цим вам допоможе ця стаття.

Текстовий редактор

Звісно, їх є дуже багато різних, зазвичай вони кросплатформенні, але ці, про яких піде мова нижче, є ексклюзивом для платформи OS X, і вони є досить таки хорошими.

TexMate - культовий і один із найпопулярніших текстових редакторів під дану платформу. Під нього є безліч бандлів, сніпетів і т.п. Скоріш за все, саме ним надихнулись творці Sublime text. В інтернеті можна знайти безліч різних відеоуроків по ньому, так що багато писати не буду.

TexMate

Espresso - теж непоганий вибір. Власне його часто використовують під час верстки макету. Раджу поцікавитись ним. Навіть Тревіс користується ним.

Інші корисні речі

Також хотілось би сказати про дуже хорошого помічника у веб-розробці взагалі -- CodeKit - додаток, який хотілось би мати і на інших ОС, але він є тільки на мак. Просто крутий компілятор з зручним і красивим інтерфейсом, який буде компілювати ваші coffee скрипти, scss/sass/less/stylus таблиці стилів, haml/slim/jade шаблони, перезавантажувати сторінку в реальному часі, та багато чого іншого. Хороша річ. Раджу спробувати.

Cedekit

Якщо ваша операційна система Linux

Linux

Особисто я працював під Ubuntu. І до неї звик. Не мені казати, який дистрибутив найкраще підійде для розробки. Всі вони підійдуть, якщо руки із того місця ростуть і налаштувати добре. Як на мене, лінукс досить так непогано прокачує рівень володіння *nix-терміналом загалом. І якщо ви не дружите з консолю, спробуйте поставити собі лінукс, якщо навіть цього не робили ніколи, і посидіти з пару місяців, проблему як рукою зніме (:

Емулятор терміналу

На цій платформі безсумнівного лідера у цьому питанні немає. Їх є ну вже дуже багато. І кожен чимось своїм виділяється. Але для себе я все ж таки знайшов найкращий.

Guake - емулятор терміналу, фішкою якого є quake-режим, чим мене він і підкорив. Написаний на python для GNOME, але, думаю, і в інших оболонках буде працювати добре.

Guake

Командна оболонка (shell)

На мою думку, найкраще обрати ZSH. Деталі можна почитати вище. Тому писати багато не буду. Звичайно, можна залишатись на bash, це ваш вибір, але я б не повернувся (:

Текстовий редактор

Перший у списку буде Emacs - про нього ходять легенди. Кажуть, що Emacs не вміє тільки варити каву. Інші кажуть, що Emacs не вистачає тільки нормального текстового редактора. А взагалі це дуже популярний і відомий інструмент для написання програм, заміток, грання в шахи та багато чого іншого. Хоч він і кросплатформенний, але серед лінукс-спільноти він особливо популярний. А ще він до непристойності розширюваний. І сам є інтерпретатором Emacs Lisp - діалекту Lisp.

Emacs

Наступним буде одразу два редактора. Точніше дві версії одного: VIM - дуже вже популярна річ, я вам скажу, є все, що душа може потребувати, раджу пошукати в інтернеті; а також gVIM - його реалізацією із графічним інтерфейсом. Загалом говорити багато про VIM не потрібно, кожен поважаючий себе програміст про нього чув, можливо навіть сам використовує. А якщо ви не чули, то погугліть, обов'язково.

VIM

Якщо ваша операційна система Windows

Це особлива тема. Так як всім нам відомо, що рубі-розробка під Windows - мазохізм ще той. Отож, раджу почитати, думаю, знайдете для себе щось нове.

Windows

Моя думка про "вінду" двояка. Багато хто її любить, інші її постійно зневажають. Я ж на даний час використовую Windows 8.1. Але, якщо чесно, не перейшов би на неї, якби не заміна відеокарти на таку, яку просто неможливо подружити з хакінтошом. Тому довелось свою "вісьмьорку" добряче переналаштувати і пристосувати до хоч якихось задач. Та і щоб була схожа на *нікс систему. Чому не лінукс? Часто користуюся продукцією Adobe, та і принтер не дружить. Але безвихідних ситуацій не буває. Тому я дізнався про таку штуку, як Vagrant. Прочитати про те, що це таке і як з ним подружитись можна буде у наступній моїй статті.

Ну що, розпочнімо.

Емулятор терміналу

На цій платформі їх є не так багато, а гідних одиниці. Дехто використовує нативний CMD, більш продвинуті люди користуються PowerShell. Але, думаю, ви здогадуєтесь, яка у мене про них думка (:

Довго я плювався, пробуючи себе якось призвичаїти до павершелу. Але мені це не вдавалось. Після iTerm2 його вигляд був дуже убогим. Навіть звичайне ctrl+v не працювало. Жах. Але після багатьох годин серфінгу по просторах інтернету, я знайшов такий емулятор, який би задовольняв усі мої вимоги.

ConEmu - ідеальний термінал для Windows. Знаєте кращий - повідомте мені. Але сумніваюся, що ви знайдете такий, у якого із коробки такі широків можливості:

  • вікно може бути прозорим;
  • повноекранний режим;
  • quake-режим;
  • багатовіконний режим, таби, спліти (при тому, що у різних вікнах/сплітах можуть бути відкриті зовсім різні командні оболонки - cmd, powershell, git etc);
  • встроєний Far manager;
  • дуже широкі можливості різноманітної кастомізації, от як шрифту, кольору виводу, курсору;
  • drag&drop тексту та багато чого іншого.

Із рештою особливостей можна познайомитись на офіційному сайті. Раджу почитати.

Командна оболонка

Всі ми користуємось такою чудовою штукою, як git, всі ми його собі встановлювали із офіційного сайту. Але не кожен знає, що git йде в комплекті з Git-bash.

Git-bash

Що із себе представляє Git-bash? Тут не потрібно довго пояснювати. Вам просто на віндовсі доступна вся зручність і неймовірність *нікс-подібної командної оболонки. Всі ті ж команди. Наче додому потрапив, от чесно. Та й інтеграція з git'ом із коробки. Лялька просто. Ось він і замінив павершел та "чорну консоль".

Щоб його запустити у ConEmu при створенні нового вікна просто введіть C:\\PATH\\Git\\bin\\sh.exe --login -i, де PATH - шлях до папки Git (у мене там Railsinstaller, так як він мені ставився разом із рельсами, але ви так не робіть, краще із офіційного сайту).

Текстовий редактор

Ексклюзивом на цій платформі є всім нам відомий Notepade++. Хто ж про нього не чув, правда?

Notepdate++

Підтримується дуже багато мов. Багато людей надають саме йому перевагу на Windows. Чому? А хто їх знає. Особисто я ним користувався, ще коли був зовсім зелений, та про програмування дуже мало що знав. Але я знаю людей, які ні за що не перейдуть на якісь там атоми, саблайми та іншу нечисть. Але для розроби під Рубі він не зовсім підійде. Надто я вже звик до різних плагінів у саблаймі/атомі. Надто ми ліниві, рубісти. Ось так.

Інші корисні речі

А зараз я хочу розказати про одну річ. От чесно, не дуже розумію, як я колись про неї не знав. Чомусь не доводилось на неї натрапляти. А вона така необхідна. Просто "кілінг-фіча" *ніксів для мене - віртуальні робочі столи. Цю радість може вам організувати Dexpot.

dexpot

От все життя мріяв про таке на вінді. В Windows 10 буде така ж штука із коробки (дожились, нарешті), але, на мою думку, вона не настільки круто реалізована, як це у Dexpot, от чесно. А ще там досить таки не маленький список різних плагінів. Отож, спробуйте, не пожалієте.

Замість висновку

Сподіваюся ви не знудились, і дізнались щось нове, а також використовувати всі вищенаведені речі було не складно.

У наступній статті ми з вами подружимось із чудовою парою - Vagrant і Chef. Отож, не перемикайтесь (:

З.І. З будь-якими питаннями та зауваженнями можете звертатись у наш чатик, друг @terry-s завжди відповість. Нехай прибуде з вами сила!

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Codeguida 4.7K
Приєднався: 10 місяців тому
Коментарі (0)

    Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація