Services vs Command Handlers - вибір правильного підходу у вашій програмі

Services vs Command Handlers - вибір правильного підходу у вашій програмі
Переклад 6 хв. читання
05 вересня 2023

Вступ

Організація коду в програмі має вирішальне значення для її підтримки та масштабування. Два поширених підходи до структурування коду - це служби та обробники команд. У цій статті ми розглянемо ці підходи та обговоримо, коли доцільно використовувати кожен з них.

Сервіси

Сервіси - це ефективний спосіб інкапсуляції бізнес-логіки та забезпечення високорівневих операцій. Вони абстрагуються від деталей реалізації та сприяють модульності коду. Сервіси особливо корисні при обробці складних операцій, які включають декілька компонентів.

Ось приклад платіжного сервісу:

class PaymentService:
  ...

  def process_payment(self, amount: Money, payment_method: str) -> None:
    # Validate payment details
    # Process payment
    # Update transaction records
    # Send confirmation email

У наведеному вище фрагменті коду сервіс PaymentService інкапсулює логіку обробки платежу. Він виконує валідацію, обробляє платіж, оновлює записи про транзакції та надсилає імейл з підтвердженням. Інкапсулюючи ці операції в сервіс, ми можемо зробити код модульним і таким, що легко підтримується.

Command Handlers

Обробники команд (Command Handlers) зосереджені на виконанні конкретних команд або дій. Вони відповідають принципу єдиної відповідальності (Single Responsibility Principle, SRP) і підтримують розподіл завдань. Обробники команд корисні, коли ми хочемо обробляти одне конкретне завдання або дію для одного обробника.

Розглянемо наступний приклад обробника команд для реєстрації користувачів:

class RegisterUserCommandHandler:
  def handle(self, command: RegisterUser) -> None:
    # Validate user input
    # Create user record in the database
    # Send welcome email

або більш пітонівським способом, ми можемо зробити це ось так:

class RegisterUserCommandHandler:
  def __call__(self, command: RegisterUser) -> None:
    # Validate user input
    # Create user record in the database
    # Send welcome email

У цьому прикладі обробник команд RegisterUserCommandHandler відповідає за обробку реєстрації користувача. Він перевіряє введені користувачем дані, створює запис користувача в базі даних і надсилає привітальне повідомлення. Використовуючи обробники команд, ми можемо сфокусувати нашу кодову базу і зберегти єдину відповідальність за кожен обробник.

Плюси та мінуси

Як сервіси, так і обробники команд мають свої переваги та недоліки. Розглянемо їх детальніше:

Сервіси:

Плюси:

 • Інкапсуляція: Сервіси інкапсулюють бізнес-логіку, що полегшує управління та міркування.
 • Модульність: Сервіси абстрагуються від деталей реалізації, сприяючи модульності та повторному використанню коду.
 • Обробка складних операцій: Сервіси можуть організовувати роботу декількох компонентів та ефективно обробляти складні операції.

Мінуси:

 • Потенціал для більших і складніших класів сервісів: У міру зростання програми сервіси можуть ставати більшими та складнішими в обслуговуванні.
 • Складність у підтримці єдиної відповідальності: Підтримувати принцип єдиної відповідальності у великих класах сервісів може бути складно.

Обробники команд:

Плюси:

 • Простота: Обробники команд фокусуються на конкретних завданнях, роблячи кодову базу простішою та зручнішою для підтримки.
 • Єдина відповідальність: Кожен обробник команд має чітку сферу відповідальності, що сприяє розподілу обов'язків.
 • Простота тестування та обслуговування: З обробниками команд легше писати модульні тести та підтримувати код завдяки їхній цілеспрямованості.

Мінуси:

 • Збільшення кількості класів: Зі збільшенням кількості команд може збільшитися кількість обробників команд, що потенційно може призвести до збільшення кодової бази.
 • Можливість дублювання коду: Обробники команд можуть мати схожу логіку, що призводить до дублювання коду, якщо ними не керувати належним чином.

Вибір правильного підходу

Вибір між сервісами та обробниками команд залежить від конкретних вимог та складності вашої програми. Ось кілька рекомендацій, які допоможуть вам прийняти обґрунтоване рішення:

 • Враховуйте складність і розмір вашої програми. Якщо він включає складні операції та багато компонентів, служби можуть бути кращим вибором.
 • Оцініть необхідний рівень модульності та розподілу завдань. Якщо ваша програма вимагає високого рівня модульності та розподілу обов'язків, обробники команд можуть забезпечити більш цілеспрямований та зручний для підтримки підхід.
 • Подумайте про потенціал для повторного використання коду та його підтримки. Якщо є спільні функції або операції, які потрібно повторно використовувати в різних частинах вашої програми, сервіси можуть допомогти сприяти повторному використанню коду. З іншого боку, якщо ви передбачаєте часті зміни або оновлення певних дій або завдань, обробники команд можуть полегшити обслуговування і тестування.
 • Подумайте про рівень тестування, необхідний для програми. Якщо ваша програма вимагає обширного тестування на рівні команд або якщо ви дотримуєтеся шаблону CQRS (Command Query Responsibility Segregation), обробники команд можуть полегшити модульне тестування і забезпечити чітке розділення між командами та запитами.

Уважно розглянувши ці фактори та зрозумівши компроміси кожного підходу, ви можете вибрати підхід, який найкраще відповідає потребам вашої програми, сприяючи підтримці та масштабованості коду.

Не забудьте задокументувати це рішення!

Висновок

Пам'ятайте, що не існує універсального рішення. Вибір між сервісами та обробниками команд залежить від унікальних характеристик вашого проєкту. Ретельно оцінивши складність, модульність, можливість повторного використання коду та вимоги до тестування, ви можете обрати підхід, який найкраще відповідає потребам вашої програми.

Організація коду та зручність супроводу є ключовими факторами довгострокового успіху будь-якого програмного проєкту. Тому приділіть час ретельному плануванню та структуруванню вашої кодової бази, пам'ятаючи про принципи та закономірності, про які йшлося у цій публікації в блозі.

Сподіваюся, ця стаття надала вам цінну інформацію про дискусію про сервіси та обробники команд і допоможе вам приймати обґрунтовані рішення у ваших проєктах.

Щасливого кодування! 🚀

Джерело: Services vs Command Handlers
Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Коментарі (0)

  Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація