Частина 1. Моя перша програма на Ruby

6 хв. читання

Що таке Ruby?

Ruby - це крос-платформна, інтерпретована і об'єктно-орієнтована мова програмування. Вона була розроблена згідно з принципом найменшого здивування. Мац говорив:

Я хотів звести до мінімуму будь-які складнощі під час програмування, полегшити процес програмування. Це було моєю головною метою під час розробки Ruby. Я прагнув, щоб програмування стало простим та веселим. Після того, як я надав Ruby світові і багато людей дізналися про нього, вони сказали, що відчувають теж саме, що відчуваю я. Вони навіть дали цьому відчуттю назву "принцип найменшого здивування".

Девід Блек у своїй книзі «Ruby for Rails» стверджує, що для того, щоб закласти твердий фундамент для подальшої розробки на Ruby, слід дотримуватися чотирьох умов:

 1. Повне розуміння того, що код у вашій програмі, у тому числі й шаблонний, робить;
 2. Безперервне вивчення нових ідіом та технік, аби не обмежувати себе у вирішенні питань, які ставить перед вами ваша програма;
 3. Можливість ознайомлення з вихідним кодом Ruby, що у свою чергу дозволяє вам брати участь в обговореннях і, можливо, навіть відправляти звіти про помилки та код виправлення;
 4. Використання потужних інструментів для адміністративних і організаційних завдань, пов'язаних з вашим додатком (наприклад, модернізація застарілого коду).

Завантаження Ruby

Як мова з відкритим вихідним кодом, Ruby була портована на безліч різних платформ і архітектур. Тобто, якщо ви розробляєте програму на Ruby на одній машині, то, швидше за все, ви зможете виконати її без будь-яких змін на іншій. Ви можете використовувати Ruby, в тій чи іншій формі, на більшості операційних систем та платформ. Хоча у цый статті піде мова про Ruby на платформі Windows, ці нотатки повною мірою підходять для користувачів Linux або Mac. Найбільш простий спосіб отримати Ruby -- завантажити інсталятор для Windows. Після завершення завантаження, двічі клацніть цей файл і встановіть Ruby на комп'ютер, прийнявши всі значення за замовчуванням. Після закінчення інсталяції Ruby, системну змінну PATH буде змінено на теку "bin/" Ruby. Обов'язково перевірте чи була вона дійсно змінена, та якщо ні, то зробіть це вручну.

Для редагування файлів вихідного коду на Ruby ви можете використовувати будь- який текстовий редактор, доки це дійсно звичайний текстовий редактор, а не текстовий процесор, як на кшталт Microsoft Word. Папка, у якій зберігаються ваші виконувані файли, відокремлена від інших робочих зон для зручного спостерігання за структурою програми та її відладки. У дистрибутиві Ruby для Windows знаходяться 2 виконувані файли, ruby.exe призначений для використання в командному рядку (оболонки DOS), так само, як у версії Unix. Це прекрасно підходить для додатків, які читають і записують в стандартних потоках введення і виведення. Але це також означає, що завжди, коли ви будете працювати з ruby.exe, буде відкрито вікно командного рядку, навіть якщо ви цього не хочете. Це може небажано, якщо, наприклад, ви запускаєте скрипт Ruby, який використовує графічний інтерфейс (наприклад, набір інструментів), або якщо ви працюєте зі скриптом у фоновому режимі або в іншій програмі. У цих випадках, потрібно використовувати rubyw.exe. Ці файли повністю ідентичні за винятком того, що rubyw.exe не забезпечує стандартного вводу, виводу, обробника помилок та не супроводжується вікном командного рядка. Зверніть увагу на те, що це керівництво припускає, що ви працюєте у середовищі Windows, якщо ви користуєтесь іншою платформою, то пропонуємо вам відвідати цю сторінку.

Моя перша програма на Ruby

Відкрийте текстовий редактор. Якщо це можливо, то переконайтесь, що відступ вашого редактора дорівнює двом пробілам. Тепер все готово для того, щоб написати вашу першу програму.

Можете форматувати ваш код як вам заманеться. Робити відступи необов'язково -- це не впливає на логіку та виконання програми, але це допоможе вашому коду бути більш зрозумілим, якщо ви плануєте розміщувати його де-небудь.

Створіть теку та назвіть її "rubyprograms"_. _В ній ми будемо зберігати усі наші подальші програми. Перша з них буде друкувати "Hello" у командному рядку та матиме назву "p001hello.rb". Згідно зі стандартом, вихідні файли мають розширення ".rb", але у середовищі Windows вони також можуть мати розширення ".rbw". Стандарт оформлення коду Ruby вимагає, щоб назва файлу/теки співпадала з назвою відповідного модуля чи класу, набраною в нижньому регістрі та з доданим розширення ".rb", якщо це файл. Наприклад, для класу "Foo" вихідний файл матиме назву "foo.rb". Наберіть це у редакторі:

  # p001hello.rb
  puts 'Hello'

Тепер натисніть "File/Save As..." та збережіть файл під назвою "p001hello.rb" у теці "rubyprograms". Для того, щоб виконати програму введіть "ruby p001hello.rb" у командному рядку, як показано нижче:

Командний рядок за виконаним p001hello.rb

Командний рядок матиме вигляд, яких схожий на той, що ви бачите вище.

**Примітка: **Ruby -- скриптова мова. Інтерпретатор отримує сценарій виконання операторів і робить це починаючи з першого рядку, та закінчуючи останнім. Наприклад, оператор **puts **("s" означає "string") друкує все, що написано після нього, а потім відбувається автоматичний перехід до наступного рядку.

а. Використання дужок є опціональним. Усі ці виклики будуть валідними

  foobar
  foobar()
  foobar(a, b, c)
  foobar a, b, c

b. У Ruby все від числа до строки є об'єктом (докладніше про це у майбутніх статтях). Кожен з об'єктів має вбудовані методи (функції в Ruby). Для того, щоб викликати метод, потрібно додати до назви об'єкта, для котрого він викликається, крапку, а потім назву методу. Деякі методи можуть викликатися поза контекстом якогось конкретного об'єкта, наприклад, "puts" або "gets".

З технічної точки зору ці методи надаються модулем ядра Ruby (докладніше про це пізніше), та вбудовані в усі об'єкти (Методи ядра вбудовані в клас "object", тому всі об'єкти їх мають). Коли ви запускаєте будь-яку програму на Ruby, створюється об'єкт "main", який є екземпляром класу "object", він і забеспечуює доступ до методів ядра.

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
Codeguida 5.2K
Приєднався: 9 місяців тому
Коментарі (0)

  Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація