KevaCoin - децентралізована база даних в блокчейн

5 хв. читання

Існує багато криптовалютних проектів, серед яких часто лишаються непоміченими дійсно цікаві реалізації. Одним з таких є децентралізована перманентна база даних key/value типу - KevaCoin.

Статус

Забігаючи вперед, скажу що монета KevaCoin (KVA) у її поточному статусі і ймовірних перспективах - не буде цікавою трейдерам, оскільки була давно знята з торгівлі, проект покинули інвестори, а останній коміт датується 20 березня 2020 року.

Щодо розробника є лише наступна інформація:

According to the information disclosed by the community moderator, the developer/administrator of the project lost contact completely after the outbreak of COVID-19.

Наразі середній хешрейт мережі складає приблизно 300 kH/s, кілька років тому - близько 700 kH/s, тому зберігається впевнена тенденція до колапсу (хоча деякі монети в такому стані можуть перебувати досить довго, поки не знайдуть новий імпульс). Частка потужності мережі при цьому іноді сягає 100% для одного пулу, що має застерегти від використання її у якості стабільного продукту.

Застосування

Чому я вирішив написати про KevaCoin?

Не зважаючи на свій статус і спірне майбутнє, це доволі цікавий проект, з основною метою зробити зберігання даних в блокчейн максимально простим і універсальним.

Монета може бути цікавою розробникам децентралізованих продуктів у якості пісочниці, в певній мірі може використовуватись як NFT - оскільки реалізує функції трансферу, може зробити ваш проект "блокчейновим" у якості маркетингового ходу з реальним підгрунтям. Також, враховуючи практично нульову вартість і доступність майнингу на звичайному ПК, може стати альтернативним сховищем для зашифрованих бекапів, або як мікроблог для відкритих текстів, де наприклад namespace - може бути назвою, key - заголовком а value текстом публікації.

Стосовно останнього варіанту, здебільшого вона так і використовується - у якості мікроблогів, тому недавно було прийняте рішення оновити закинутий експлорер контенту (також є версія для протоколу Gemini) і читати мало кому відомі дописи, які не зустрінеш у класичному веб-просторі.

Недавно також "just-for-fun" було творено чат в блокчейн, утім з появою спамерів, повідомлення стали платними, що з цього вийде - не знаю, але буває і таке :)

Архітектура

По суті, це форк LiteCoin, на базі PoW алгоритму RandomX, орієнтованого на майнинг з використанням CPU.

Ядро включає в себе розширення стандартного способу зберігання повідомлень в транзаціях у форматі base58, схоже до того, як це реалізовано в BitCoin.

Не зважаючи на те, що база даних декларується як CRUD, фактично до нових блоків додається лише мета-маркер KEVA_PUT, KEVA_DELETE тощо, а дані в попередніх блоках - клієнтами не видаляються. Таким чином, щось відправивши до блокчейну KevaCoin, це залишиться там перманентно.

Довжина ключа складає 255 байт, значення - обмежене 3072 байтами. В принципі, за допомогою спеціальних утиліт, можна "зклеювати" дані різних транзакцій в один файл, таким чином зберігати зображення і навіть відео. Утім, максимальна кількість транзакцій від одного публічного ключа на блок становить 20, тому це якоюсь мірою запобігає зловживанням, навіть при мінімальній вартості - шляхом обмеження відправника у часі.

Окрім графічного інтерфейсу, з гаманцем можна взаємодіяти за допомогою командного рядка. Повний список команд можна отримати командою help:

...
keva_delete "namespace" "key"
keva_filter ("namespaceId" ("regexp" ("from" ("nb" ("stat")))))
keva_get "namespace" "key"
keva_group_filter ("namespaceId" ("initiator" "regexp" ("from" ("nb" ("stat")))))
keva_group_get "namespace" "key" "initiator"
keva_group_join "my_namespace" "other_namespace"
keva_group_leave "my_namespace" "other_namespace"
keva_group_show ("namespaceId" ("regexp" ("from" ("nb" ("stat")))))
keva_list_namespaces
keva_namespace "display_name"
keva_pending ("namespace")
keva_put "namespace" "key" "value" "address"
...

Для створення веб додатків, є бібліотека для PHP.

Майнинг

Монету легко отримати шляхом майнингу, наприклад з використанням xmrig. Типова команда виглядає так:

xmrig --url pool.hashvault.pro:80 --user WALLET --pass x --donate-level 0 --tls --tls-fingerprint ID

Щоб використовувати нульову комісію через --donate-level 0, потрібно зібрати xmrig самостійно, попередньо змінивши відповідний код:

#src/donate.h
constexpr const int kDefaultDonateLevel = 0;
constexpr const int kMinimumDonateLevel = 0;

Якщо не планується використання пулу, цілком досяжно здобувати монету в режимі соло, скориставшись офіційною інструкцією.

Висновки

Шансів у цієї монети "захопити світ" немає, утім вона і досі виконує свою базову функцію - децентралізоване зберігання даних. Навідміну від Ethereum, де враховуючи вартість, транзакції замінюються централізованими прошарками веб сервісів, тут можна зберігати дані фактично безкоштовно.

Після кількох років цікавості до проекту з точки зору децентралізації, а не трейдингу, маю свою критику, яка нажаль лишилась без відповідей. Іноді повертаються думки зробити форк, знявши ліміти на значення, або збільшити їх до 1 Мб. Це б дозволило наприклад використовувати блокчейн для бекапу веб сторінок, які нажаль з плином часу зникають з мережі.

Можливо, історія знайде продовження а можливо - часи цікавих децентралізованих проектів просто минули. Залишайте свої відгуки та діліться схожими проектами, якщо про такі знаєте!

Посилання

Помітили помилку? Повідомте автору, для цього достатньо виділити текст з помилкою та натиснути Ctrl+Enter
p.s. 368
Приєднався: 1 місяць тому
Коментарі (0)

    Ще немає коментарів

Щоб залишити коментар необхідно авторизуватися.

Вхід / Реєстрація